• باز این چه شورش است که در خلق عالم است...
    آغاز می شود سالی که دل های همیشه عاشق را، دوباره متوجه «مکتب سرخ شهادت»

  • پیام مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی ایلام به مناسبت آغاز دوره ضیافت اندیشه اساتید
    پیام حجت الاسلام و المسلمین هاشمی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی ایلام به مناسبت آغاز دوره ضیافت اندیشه اساتید سال 97 در مشهد مقدس

  • محفل انس با قرآن به مناسبت ماه رمضان
    محفل انس با قرآن به مناسبت ماه رمضان روز سه شنبه مورخ 97/3/8 در به همت کانون قرآن و عترت دانشگاه و با حضور قاریان برجسته استانی در مسجد دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار گردید.

------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------

امام صادق عليه السلام : كسى كه كارهاى خود را به خدا بسپارد همواره از آسايش و خير و بركت در زندگى برخوردار است و واگذارنده حقيقى كارها به خدا، كسى است كه تمام همّتش تنها بسوى خدا باشد. مصباح الشريعة ص 175
حدیث روزحکایاتاحکام پزشکیپرسش وپاسخموعودمنتظر

باز این چه شورش است که در خلق عالم است...
پیام مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی ایلام به مناسبت آغاز دوره ضیافت اندیشه اساتید
محفل انس با قرآن به مناسبت ماه رمضان
جلسه با بسیج دانشجویی
کلاس طرح اسوه - پرسش و پاسخ در مورد عفاف و حجاب
کلاس طرح اسوه - خودمراقبتی در فضای مجازی
کارگاه آموزشی اخلاق حرفه ای و بازدید از سد سیمره
اردوی یکروزه دانشجویی
کارگاه امنیت استراتژیک در فضای سایبر
ایستگاه صلواتی به مناسبت اعیاد شعبانیه
 

تاریخچه نهاد


سابقه نهاد در دانشگاهها به زمان حضرت امام خمينی (ره) برمی گردد. پس از انقلاب فرهنگی و بازگشايی دانشگاهها، به منظور جلوگيری از توطئه هايي که در صدد جدا کردن دو قشر روحانی و دانشگاهی از يکديگر بود، امام راحل (ره) انديشه وحدت حوزه و دانشگاه را پايه گذاری نمودند.
براساس اين انديشه حضور روحانيون آگاه و خوش فکر ، در دانشگاهها ضروری بنظر می رسيد. پیش از انقلاب نيز چهره هاي شاخص روحاني همچون شهيد مطهري، شهيد مفتح، شهيد بهشتي، شهيد باهنر، مقام معظم رهبري، امام موسي صدر و... نقش تاثير گذار و جريان سازي در دانشگاه داشتند. در سال 1363 به درخواست جمعی از دانشگاهیان مبنی بر ضرورت حضور نمایندگانی از روحانیت در دانشگاهها، دفتر نمایندگی رهبری در دانشگاهها تشکیل شد. پس از آن بود که نمايندگان امام در دانشگاههای مهم کشور، فعاليت خود را آغاز کردند. بر اين اساس، حضرات آیات جنتی، محفوظی و گیلانی مسئول تشکیل دفاتر نمایندگی روحانیت در دانشگاهها شدند.
پس از ارتحال جانگداز امام (ره) با توجه به توسعه دانشگاهها، به دستور حضرت آیت الله خامنه‌ای ، نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها تأسيس گرديد و اولين اساسنامه آن در سال 1369 به تصويب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسيد. پس از آن اساسنامه ديگری بنابر مقتضيات و نيازهای جديد، تدوين و در اسفندماه سال 1372 به تصويب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسيد که اينک مبنای کار نهاد نمايندگی می باشد.
مقام معظم رهبری در جلسه پرسش و پاسخ که در تاريخ 22 / 2 / 1377 در دانشگاه تهران برگزار گرديد، فرمودند : «قبل از زمان من هم اين نهاد بود، من آمدم و در واقع اين نهاد را مقداری ويراستاری کردم.»

تشكيل نهاد فعلي:

نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها حسب عنايت و دستور رهبر معظم انقلاب حضرت آيت‌الله خامنه‌اي (مدظله‌العالي) با هدفي متعالي و در راستاي ايجاد دانشگاه مؤمن و متعبد به هدايت الهي و در راستاي تبيين ارزشهاي اسلامي و تعميق آگاهيهاي ديني و اعتقادي دانشجويان و دانشگاهيان و بر اساس مصوبة اسفندماه سال 1372 شوراي عالي انقلاب فرهنگي مبني بر ايجاد سازماني جديد براي تحقق منويات معظم‌له، بر اساس اهداف و وظايف مصرح در اساسنامه، تشكيل گرديد. توسعه فرهنگی، فضیلت گرایی اخلاقی، اعتدال، اسلامیت و عقلانیت از مهم ترین دغدغه های نهاد مي باشد.
بر همين اساس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها با اهتمام و جديت تمام نسبت به برنامه‌ريزي و ايجاد هماهنگي و ارتباط با نهادها و تشكل‌هاي دانشگاهي، اقدام نموده و در جهت ايجاد ارتباط با اساتيد و نيروهاي فرهنگي و مذهبي دانشگاه گامهاي مؤثري برداشته است.
اكنون پس از گذشت سه دهه، این مجموعه به حدی از بالندگی، پویایی و توانمندی رسيده که به عنوان یک نهاد تأثیرگذار فرهنگی، ديني، علمی و دانشگاهی شناخته مي شود. نقشي که نهاد در دهه هاي اخير در عرصه هاي گوناگون فرهنگي، سياسي، تبليغي، پژوهشي و... در عرصه آموزش عالي کشور ايفا کرده، نقشي غير قابل انکار و بي بديل مي باشد.

اخبار
يکشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٧

تمام حقوق این سایت متعلق به دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی ایلام می باشد.